Czy wiesz, że najczęstszą przyczyną bankructwa firmy jest utrata płynności finansowej? Inaczej mówiąc, to brak przepływu gotówki. Każda firma, podobnie jak każdy człowiek, powinna mieć zabezpieczenie w postaci płynnych środków finansowych. W życiu może pojawić się nieoczekiwana potrzeba poniesienia wydatków.
Zawsze będę więc namawiał Cię do rozsądnego planowania i gospodarowania swoim portfelem. Najbezpieczniej podzielić go na portfel inwestycyjny i środki płynne. Nie chcesz przecież, aby ciekawe okazje na przystąpienie do biznesu przeszły Ci koło nosa – do tego potrzebujesz środków płynnych, gotówki. Z drugiej strony Twoje pieniądze powinny móc ciągle generować zyski za pomocą portfela inwestycyjnego. Prześledźmy razem możliwości zabezpieczenia Twojego kapitału:
· Środki płynne:
Waluta to ciekawe zabezpieczenie kapitału. Szczególnie, jeżeli robisz interesy międzynarodowe, jeździsz na zagraniczne wakacje, masz w zwyczaju robienie zakupów na wyprzedażach w zachodnich krajach. Warto obserwować walutę, kupować bądź sprzedawać ją korzystnie, w odpowiednich momentach. Do tego służą konta walutowe.
Konto oszczędnościowe jest lepiej oprocentowane niż normalne konto, w wysokości porównywalnej do tej, jaką możemy osiągnąć na lokacie. Natomiast nie jest rachunkiem bieżącym. Nie używa się go także na co dzień, nie dokonuje z niego przelewów, ponieważ takie operacje są bardzo kosztowne. Takie konto pracuje dla nas.
Lokaty z opcją zerwania bez utraty odsetek, to również możliwość zabezpieczenia kapitału. Jest bardzo korzystna wtedy, gdy masz konkretny cel. Co to znaczy? Na przykład, zakładasz ją na rok, a bank daje Ci bardzo dobre oprocentowanie.
Złoto w przeciwieństwie do banknotów nie traci na wartości poprzez inflację. Jest bardzo dobrym finansowym zabezpieczeniem i zachowuje swoją realną wartość. Warto zatem przechowywać część pieniędzy w złocie, aby zabezpieczyć się przed spadkiem ich wartości. Pamiętaj, że złoto zyskuje na swojej wartości szczególnie w czasach głębokiego kryzysu. Jest dobrym zabezpieczeniem kapitału, jednak nie można spodziewać się spektakularnych zysków, inwestując w złoto. Kruszec ten jednak zapewnia coś, czego brakuje na światowych rynkach finansowych – bezpieczeństwo.
· Środki inwestycyjne:
Fundusze inwestycyjne to instrument finansowy, który kupujemy w jednostkach uczestnictwa bezpośrednio od instytucji finansowej lub w banku. Każdy bank posiada w swojej grupie kapitałowej fundusz. Operacja wiąże się z opłatą wstępną (około 4%), za zarządzanie (5% rocznie w zależności od aktywów), może również pojawić się opłata administracyjna. Pamiętaj jednak, że posiadając gotówkę, możesz negocjować każdą umowę i warunki współpracy. Nie ma funduszy, które osiągają rokrocznie największe zyski. Chodzi o to, aby obserwować rynek i wybrać właśnie ten, który jest najlepszy na dany moment. Tutaj w swoją pomoc oferują znane na polskim rynku firmy finansowe oraz autorzy strategii inwestycyjnych. Jaką zaletę ma takie oszczędzanie? Wpłacasz co miesiąc kwotę, na którą cię stać. Inwestując regularnie, zwiększasz pulę swoich pieniędzy na koncie. Po kilku latach wypłacasz kapitał plus zyski, które się tam zgromadziły.
Obligacje skarbu państwa i obligacje korporacyjne to kolejna możliwość dostępna na rynku finansowym. Obligacje emitowane przez przedsiębiorstwa, zwane korporacyjnymi, przynoszą stałe zyski na poziomie 10%-15% rocznie. Jest to atrakcyjna alternatywa dla lokat bankowych i obligacji emitowanych przez Skarb Państwa. Obligacje to dłużny instrument finansowy. Na jego podstawie emitent zaciąga dług u obligatariusza na z góry określony czas, wypłacając mu w zamian odsetki. Najbardziej znane są obligacje skarbowe, z których jako emitenci korzystają również duże miasta, samorządy itp.
Nieruchomości są interesującą formą inwestowania. Przynoszą bardzo wysokie dochody. Trzeba jednak pamiętać, że na nieruchomościach zarabia się w momencie kupna, a to oznacza, że należy szukać okazji, gdy ktoś musi sprzedać jak najszybciej i schodzi z ceny. Wtedy kupujący nabywa nieruchomość z dużym zyskiem.
Akcje i udziały w spółkach mogą być dochodowymi sposobami na pomnożenie majątku. Sam to sprawdziłem – spółka, w którą zainwestowałem najpierw 5 tysięcy, a po paru latach 54 tysiące, w momencie debiutu na giełdzie była warta 103 miliony złotych. Minusem takiego rozwiązania jest ewentualna sprzedaż udziałów – jeśli nie jesteś akcjonariuszem spółki publicznej, notowanej na giełdzie papierów wartościowych, to musisz znaleźć inwestora chcącego odkupić Twoje akcje. Są jednak firmy, które profesjonalnie zajmują się kojarzeniem takich transakcji.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat inwestowania oraz nauczyć się planować szczegółowo swoją finansową przyszłość, zapraszam Cię do lektury mojej książki „Planowanie celów”, a szczególnie jej trzeciej części, która w całości dotyczy właśnie tego zagadnienia. „Planowanie celów” możesz zamówić klikając – http://www.rankingmlm.com/managermlm/books
Możesz też napisać do mnie na daniel@kubach.pl
Życzę samych wielkich sukcesów
Daniel Kubach