Głównym wyzwaniem w budowaniu biznesu MLM jest stworzenie efektywnie działającej struktury konsumpcji i dystrybucji. Jak znaleźć kandydatów, którzy są zainteresowani budowaniem swojej niezależności finansowej poprzez marketing sieciowy? Jak zacząć?
Aby zacząć trzeba mieć plan. Nie wystarczy powiedzieć ludziom o swoim biznesie, o produktach i oczekiwać od nich, że sami się zarejestrują i będą działać. Ty musisz wiedzieć, jakie korzyści daje MLM, na czym polega dystrybucja produktów oraz jak wygląda plan wynagrodzeń, tak, aby móc odpowiedzieć na wszelkie istotne pytania potencjalnego współpracownika.
Im więcej wiesz, tym bardziej komfortowo się czujesz i łatwiej jest Ci prezentować biznes. Dzięki temu ludzie z chętniej stają się częścią Twojej organizacji. Nie znając odpowiedzi na postawione pytania lub dając niejasne, najprawdopodobniej wzbudzisz wątpliwości, zamiast pewność i chęci do działania. Należy mieć plan działania, począwszy od wygenerowania listy kilkudziesięciu potencjalnych współpracowników i zainicjowania kontaktu, do etapu wstępnej edukacji biznesowej. To niezbędne, ponieważ od chwili rozpoczęcia pracy w MLM do momentu pojawienia się pierwszych sukcesów może minąć nawet kilka tygodni (a nawet miesięcy) intensywnej pracy.
Gdy już masz plan, należy zacząć go realizować. Jednym z pierwszych miejsc gdzie trzeba się udać jest rodzina i przyjaciele, współpracownicy i znajomi. Dlatego wypisz wszystkich, których znasz. Gdy zaczniesz – zdziwisz się jak wiele to osób. Dlatego pokaż im możliwości i zaproponuj współpracę. Nawet, gdy nie będą zainteresowani pamiętaj, aby zapytać, kto w ich otoczeniu byłby odpowiedni do tego biznesu. Pytaj grzecznie, to, że dzisiaj słyszysz „nie” może być wstępem do jutrzejszego „tak”. Pamiętaj, że osób, z którymi będziesz budować ten biznes za rok czy dwa lata, dzisiaj jeszcze nie znasz.
Ważną rzeczą, którą należy zrobić na początku, jest przygotowanie odpowiedniej wizytówki (o tym już pisałem w tekście Wizytówka. Etykieta w biznesie) Zawsze miej kilka przy sobie, nigdy nie wiesz czy przyszły lider nie stanie na Twojej drodze w najmniej odpowiednim momencie. Dając mu wizytówkę, zwiększasz prawdopodobieństwo rekrutacji. Wizytówka jest też elementem budowania wizerunku osobistego jako człowieka sukcesu. Profesjonalnie zrobiona wizytówka robi dobre wrażenie, samoróbka na domowej drukarce nie przystoi takiej osobie jak Ty. Wymieniaj się wizytówkami z przedsiębiorcami, aby móc ponownie skontaktować się z nimi i zaproponować współpracę lub prosić o kolejne polecenia. Mimo że większość takich kontaktów nie przyniesie spektakularnych efektów, da Ci coś więcej: uodparnia na odmowę, uczy umiejętności prezentacji marketingu sieciowego, a w konsekwencji prowadzi do sukcesu. Początkowe zdobywanie doświadczenia, mimo że często bolesne – jest nawozem Twoich przyszłych sukcesów.
Fundamentem dobrze budowanego marketingu sieciowego jest korzystanie z polecanych produktów. Twoi współpracownicy będą powtarzać Twoje kroki. Jeżeli myślisz, że kupować należy dopiero, gdy się zarabia dużo, to Twoi dystrybutorzy uczynią to samo. Będą czekać. Dzięki takiemu postępowaniu powstanie struktura zombi, której wydaje się, że sukces buduje się na obietnicach, a działać mają inni. Dawaj dobry przykład od pierwszego dnia. Od siebie wymagaj więcej niż od innych. Pomagaj każdemu, komu warto. Ucz się na błędach i ciesz się, że masz pod górę – przecież zmierzasz na szczyt.
Już wiesz jak zacząć. Przecież to takie proste. Więc na co czekasz?
Coach i Trener Biznesu