Zadałem sobie pytanie, dlaczego ludzie nie potrafią samodzielnie działać, tak, aby zawsze osiągać własne cele? Doszedłem do wniosku, że bardzo często nie wiedzą, dokąd chcą dojść. Nie zawsze wiedzą, co jest dla nich ważne. Ludzie często potrafią sprecyzować, czego nie chcą, ale zdefiniowanie, czego chcą, jest już rzadkością.
Zdarza się, że mamy do czynienia ze skutecznym osiąganiem porażki, a przecież nie o to chodzi. Celem coachingu jest przekuwanie strategii porażki, na strategię sukcesu, dlatego też w procesie coach nie zajmuje się treścią, a właśnie tą strategią. W danej chwili nie mamy dostępu do wszystkich swoich zasobów, brak nam pełnego obrazu własnej osoby. Z drugiej strony człowiek nie jest względem siebie obiektywny. Ludzkie przekonania, postawy, światopogląd, wspierają lub hamują w drodze do osiągnięcia upragnionego sukcesu.
Coaching to proces rozwoju, w którym coach wspiera podopiecznego, nie dając mu rad, nie kierując go, w odpowiednią stronę. W tym procesie coach, obiektywnie patrzy na wyniki działania klienta. Nie ocenia osoby, mówi wyłącznie o zachowaniu, nie wartościuje. Daje możliwość dostrzeżenia tego, co jest ukryte w podświadomości. Aby zostać coachem dla siebie, musisz rozważnie spojrzeć na siebie, na to, co robisz, co się dzieje z tobą i w twoim otoczeniu. Następnie zastanowić się nad tym, co zrobić w danej sytuacji. Proponuję Ci skorzystać z zestawu poniższych pytań, które na początkowym etapie ułatwią Ci pracę.
Pytania ułatwiające określenie problemu do rozwiązania:
- Na czym polega problem?
- Czemu mam ten problem?
- Jak się z tym czuję?
Pytania ułatwiające zmianę nastawienia:
- Co chcę w zamian?
- Co potrzebuję, aby to osiągnąć?
- Jak mogę to zdobyć?
- Jak się będę czuł, jak to osiągnę?
Ta technika da Ci możliwość dokonywania zmian dzięki uczeniu się komunikacji z samym sobą. Będziesz spójnie działał i osiągał sukces. Z czasem uświadomisz sobie, że działasz intensywniej i robisz więcej, a każdy krok zbliża Cię do upragnionego sukcesu.
Maciej Kozubik
Coach i Trener Biznesu