Według niemieckiego socjologa dr Georga Vielmettera z globalnej grupy doradczej Hay Group za ok. dziesięć dwadzieścia lat tradycyjne etaty znikną. Na rynku dominować będą elastyczne formy zatrudnienia, a miejsca pracy będą pojawiać się na pewien czas, na potrzeby danego projektu i zadania. Pracować będziemy w domu –indywidualnie, bądź w luźnej współpracy, coworkingu, na wspólnej przestrzeni, partycypując w kosztach. Do współpracy, komunikacji, przy poszukiwaniu kolejnych zleceń wykorzystując Internet i platformy społecznościowe. Co ciekawe wg dr Georga Vielmettera będziemy mieć różnych klientów i pracować z konkretnymi ludźmi nie firmami.
Coraz więcej profesji można już w tej chwili zakwalifikować do tzw. wolnych zawodów. To już nie tylko artyści, ale również trenerzy, handlowcy, terapeuci, różnego rodzaju doradcy czy konsultanci. Czyli wielka burza i sprzeciw wobec tzw. umów śmieciowych ma również swoją drugą stronę. Stronę większej wolności, możliwości, zindywidualizowanego rozwoju zawodowego, finansowego i osobistego. To również większa szansa na równowagę między życiem osobistym i zawodowym. Dlaczego więc tak dużo osób, w tym też tak bardzo młodych, tuż po studiach jest w grupie bezrobotnych, czekających na zatrudnienie?
No właśnie. Do prowadzenia własnej firmy nie wystarczą tylko dobre chęci. Liczy się pomysł, produkt, usługa, plan rozwoju biznesu, sieć kontaktów, kapitał inwestycyjny, analiza rynku i konkurencji, polityka cenowa i wiele innych. Ale nie tylko. Prowadzenie własnej firmy, szczególnie jednoosobowej opiera się praktycznie w całości na kompetencjach osobistych i zawodowych przedsiębiorcy.
Jakie więc cechy powinna posiadać osoba, która decyduje się na prowadzenie własnej firmy i utrzymywanie się ze środków wygenerowanych w oparciu o własna inwencję? Na pewno będą należały do nich:
· Wiara we własne możliwości
· Samodzielność w podejmowaniu decyzji.
· Odpowiedzialność za wyniki.
· Kreatywność i elastyczność w poszukiwaniu innowacyjnych i niekonwencjonalnych rozwiązań dla swojej firmy
· Konsekwencja i wytrwałość
· Dobra organizacja
· Chęć ciągłego samodoskonalenia
· Odporność na stres
· Konstruktywne podejście do porażek (z pewnością się pojawią)
Oczywiście to nie wszystko. Ale już choćby na podstawie tych kilku cech widać, że nie jest to sprawa dla każdego.
Ale, skoro specjaliści prognozują, że w ciągu najbliższych lat coraz większa liczba ludzi (także tych w wieku dojrzałym) stanie przed takim wyzwaniem, możemy znaleźć się w sytuacji – albo niska pensja i praca bez perspektyw albo wejście w buty własnego szefa. Nie trzeba chyba mówić, że przekwalifikowanie się z etatu na własny garnuszek nie jest najprostsze i wymaga czasu. Chociaż bywa, że to właśnie nagła utrata pracy jest tak silnym czynnikiem motywującym, że nawet osoby o bardzo małym doświadczeniu biznesowym są w stanie zmobilizować cały swój potencjał. A czasami odkryć u siebie cechy i kompetencje, których nie podejrzewały.
Pewną odpowiedzią i rozwiązaniem dla osób, które nie mają pomysłu na własny biznes jest skorzystanie ze sprawdzonych rozwiązań, czyli np. współpraca z firmą typu MLM.
Współpraca z dobrą firmą MLM może być znacznie bezpieczniejsza niż prowadzenie biznesu wg własnego pomysłu np. otwarcie własnego sklepu, zakładu fryzjerskiego, fitness, sklepu internetowego. Statystyki pokazują, że spora ich część upada w krótkim czasie. Firmy MLM już działające na rynku oferują gotowy produkt, plan marketingowy, system dystrybucji, system placówek i szkolenia wspierające. Nie ponosimy praktycznie żadnego ryzyka finansowego, nie grozi nam bankructwo. To firma bierze na siebie odpowiedzialność finansową i rozliczeniową.
Natomiast faktem jest, ze współpracując z dużą korporacją nie tylko czerpiemy z jej zasobów, ale również w dużej mierze poddajemy się polityce marketingowej i zasadom w niej panującym. Coś za coś. Lecz naiwnością byłoby myśleć, że prowadząc własny biznes ma się nieograniczona dowolność działania. Zawsze jesteśmy od kogoś i od czegoś zależni, a ryzyko i stres towarzyszy nam na co dzień.
Na zakończenie kilka cech, które z pewnością utrudnią nam start biznesowy:
· Usprawiedliwianie się za brak sukcesów
· Szukanie oparcia u innych
· Zachowawczość
· Unikanie sytuacji obciążonych ryzykiem
· Niski poziom stresu
· Brak ambicji finansowych
· Chwiejność
· Nieumiejętność podejmowania decyzji
· Trudności w kontaktach z innymi ludźmi
· Lenistwo
Decydując się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie daj się ponieść emocjom i wizji, która nie jest dla Ciebie. Otwierając swoją firmę, bierzesz na siebie 100% odpowiedzialności, której możesz nie udźwignąć. Każdy z nas ma tzw. kotwice kariery – predyspozycje zawodowe powiązane z wartościami, którymi kierujemy się w życiu. Nie zawsze współgrają one z pracą na własną rękę, zwłaszcza, jeśli dla kogoś ważne jest bezpieczeństwo czy działalność społeczna.
Krystyna Czapska
Od 1991 roku związana z Oriflame Poland rozwijając z sukcesem sieć sprzedaży. Prowadzi coaching i konsultacje w obszarze rozwoju osobistego, zawodowego i przedsiębiorczości. Jest właścicielem Strefy Wzrostu – biura oferującego sale szkoleń dla trenerów.