Czy trzymasz swoje życie we własnych rękach? Przepływa ci przez palce czy kształtujesz je tak jak chcesz? Twoje wybory, odpowiedzialność, świadomość i cele decydują o tym czy biegniesz na szczyt swoich możliwości czy czekasz, aż ktoś zacznie cię motywować, sprawdzać twoje postępy i na każdym kroku będzie mówił co robić, w którą stronę iść?
Jesteś aktywnym liderem MLM czy czekasz, aż struktura zbuduje się sama? Działasz proaktywnie czy reaktywnie?
Pojęcie proaktywność zostało spopularyzowane przez Stephena Coveya w książce “Siedem nawyków skutecznego działania”. Podstawą efektywności nie tylko w MLM, ale w każdym obszarze życia, jest nastawienie, w którym przyjmuje się, że to jednostka odpowiedzialna jest za swoje życie poprzez dokonywanie wyborów, w przeciwieństwie do reaktywności. Reaktywność charakteryzuje się czekaniem na bodziec z zewnątrz, na sprzyjające warunki, na wskazanie co i jak robić. To typowa postawa, którą nazywam czekaniem na lepsze jutro.
Proaktywność to postawa, w której przyjmujemy stanowisko: ja kieruję swoim życiem, ono należy do mnie, decyduję o jego kształcie poprzez moje wybory, jestem kowalem swojego losu. Proaktywni nie tylko przejmują kontrolę i kształtują swoje środowisko działania tak, by stanowiło dla nich miejsce pełne możliwości, ale także lepiej radzą sobie z tymi zmianami, które zostają im narzucone na przykład przez firmę, z którą współpracują. Proaktywność w ramach organizacji MLM przynosi korzyści głównie strukturze – w postaci zaangażowania klubowiczów, ich innowacyjności i chęci działania dla dobra całej grupy, a nie tylko własnego.
Niekiedy pojawia się możliwość poprawy sytuacji zawodowej, zbudowania wolności finansowej, rozwoju osobistego, jednak wymaga to miesięcy, a nawet lat intensywnej pracy, a wynagrodzenie jest zarobkiem za wytrwałość. W tej sytuacji osoba reaktywna odpowie, że nie wie jak się do tego zabrać, że nie ma gwarancji, że na początku nic nie zarobi, że musi angażować swój czas wolny. To poczeka kilka lat i wtedy może o czymś pomyśli. Reaktywne osoby doszukują się mocnego wpływu na swoje życie w genach (gdyby dziadkowie byli … to ja miałbym lepsze geny), w wychowaniu (bo rodzice nie nauczyli mnie …). Problemy w pracy, niemożność porozumienia się z innymi, negatywne podejście do podwładnych czy zły humor – to wszystko wina środowiska. To punkty widzenia osoby chętnie przerzucającej winę na innych. Stanowi to przeciwieństwo osób proaktywnych, które aktywnie przeciwdziałają negatywnym wpływom i koncentrują się na możliwościach, a gdy pojawiają się problemy – na rozwiązaniach.
W marketingu sieciowym jedna i druga postawa, jak w każdej innej działalności, występuje powszechnie. Jednak jaki ma to wpływ na kształt struktury? Jak powinien zachowywać się lider? Na te i inne pytania odnajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście.
Działanie człowieka opiera się na prostej zasadzie: każdej akcji odpowiada reakcja. W taki sposób zbudowany jest cały świat. Wszyscy na świecie działamy, odpowiadając na bodźce z zewnątrz, jak również z naszego wnętrza. Nasze życiowe doświadczenia, a w konsekwencji wyuczone zachowania są często stałe. Konkretny bodziec wywołuje zwykle stałą, taka samą reakcję. Nic w tym złego. Ważne są jednak konsekwencje naszych reakcji. Jeżeli nasze nawyki w konsekwencji są złe dla nas samych i naszego otoczenia – to jest to problem.
Jak sprawdzić to, czy jesteś proaktywny? Zwróć uwagę na swój dialog wewnętrzny. Jakich słów używasz? W jaki sposób mówisz o swoich działaniach?
Wolisz, chcesz, preferujesz, wybierasz, decydujesz się czy musisz? Chcę działać w MLM, wolę jeździć mercedesem niż autobusem, preferuję pracę z osobami odpowiedzialnymi, wybieram finansową niezależność, muszę pracować na etacie, muszę budować strukturę w marketingu sieciowym, muszę …
Proaktywność i reaktywność jest wyuczona, więc może podlegać zmianie. Wymagana jest jedynie chęć podjęcia pracy nad zmianą postawy. Proaktywność wymaga wolnej woli, czyli uwolnienia się od mocnego wpływu z zewnątrz. Działanie ma być zgodne z wyznawanymi wartościami.
Proaktywność to decyzja i odpowiednie działanie. Osoby reaktywne zawężają swoje pole działania do naturalnych możliwości poprzez nastawianie się negatywnie, co wpływa na ich podświadomość. Zamiast podejść do problemu praktycznie, ruszyć głową co zrobić, aby było lepiej, wolą postawić się w roli ofiary. Proaktywność to szukanie rozwiązań i wcielanie ich w życie. W MLM to szukanie nowych możliwości dotarcia do potencjalnych współpracowników, to innowacyjne metody edukacyjne, to wsparcie dla nowych liderów. To bycie wzorem do naśladowania.
Proaktywna osoba nie reaguje, a projektuje swoją rzeczywistość, zatem nie czeka – poszukuje współpracowników i kształtuje ich postawy liderskie. Optymizm i inspiracja to fundamenty postawy proaktywnej. Dobre samopoczucie jest bardzo istotne. Wydaje się szczególnie ważne w odniesieniu do sytuacji, gdy otoczenie cechuje się raczej pesymizmem, a w skrajnych przypadkach – czarnowidztwem. Słowa: po co ci to, szkoda czasu, to piramida finansowa, w MLM się nie zarabia – wielokrotnie słyszą osoby zaangażowane w marketing sieciowy, ale dlatego, że cechuje ich odpowiednie nastawienie, są ludźmi sukcesu. Dbanie o zdrowe odżywianie, odpoczynek, spacery i inną aktywność fizyczną, ale też otaczanie się pozytywnie nastawionymi osobami i dostarczanie sobie bodźców w postaci ulubionej muzyki czy literatury silnie wpływa na dążenie do upragnionego celu.
Reasumując: proaktywne nastawienie to wyprzedzanie biegu zdarzeń, podejmowanie inicjatywy, szukanie nowych obszarów działania. Postępowanie reaktywnie to reagowanie na skutek nieprzewidzianych wydarzeń, koncentracja na prośbach i żądaniach oraz rozwiązywanie problemów innych osób.
Jak widać proaktywność nie jest związana z byciem herosem, czy podejmowaniem nadzwyczajnych działań. Jest to postawa wolna od bierności i pesymistycznych wizji. Proaktywność to świadome działanie prowadzące do celu. W marketingu sieciowym to wolność finansowa, zadowolenie z pracy, rozwój osobisty. To wspaniałe życie, które kształtujesz sam. To w konsekwencji efektywne struktury, pełne prawdziwych liderów, kształtujących postawę proaktywną. To prawdziwa duplikacja sukcesu w MLM.
Maciej Kozubik
Coach i Trener Biznesu
Ostatnie artykuły tego autora:
Mam marzenie – szczęście dla wszystkich
Odpowiedzialność fundamentem sukcesu
JAK KLIENCI PODEJMUJĄ DECYZJĘ O ZAKUPIE?
CZY WIESZ CO ZROBIĆ, GDY KLIENT MÓWI NIE?