Najczęściej jest tak, że to lider znajduje osobę gotową rozpocząć działalność w MLM. Jeżeli znajomy proponuje komuś współpracę, to ze względu na łączącą ich więź, kandydat nie szuka innego lidera. Przecież zna go, ufa mu, ma z nim zbudowaną relację. Po co miałby szukać do współpracy obcej osoby? Ale czy marketing wielopoziomowy, to przede wszystkim instytucja towarzyska czy sposób na zarabianie pieniędzy? Raczej to drugie. Dobrze jest więc współpracować z najlepszymi.
W wielu przypadkach to właśnie znajomym proponuje się rozpoczęcie działalności w MLM. Sytuacja jest bardzo korzystna, gdy osoba wprowadzająca jest kompetentna i będzie miała czas, aby pomagać nowemu dystrybutorowi. Wtedy względy towarzyskie można pogodzić z celami biznesowymi. Nie jest jednak rzadkim przypadkiem, gdy rekrutowane osoby, po sympatycznej rozmowie ze znajomym, podpisują z nim umowę, a potem okazuje się, że on sam niedawno rozpoczął współpracę, nie ma jeszcze odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Więc od kogo wtedy się uczyć? Oczywiście najlepiej poszukać odpowiedniego lidera w górnej linii sponsorowania. Jeżeli dystrybutor nie zna tych osób i nie wie, jak do nich dotrzeć, można zasięgnąć informacji w firmie. Jednak dotarcie do osoby, która ma duże osiągnięcia i wiedzę, nie zawsze rozwiązuje problem. Często jest ona rozchwytywana, zapraszana przez liderów ze swej licznej struktury. Jest aktywna, więc ma sporo osób w pierwszej linii, na której skupia się najbardziej. Innymi słowy, nieczęsto ma czas, aby pomagać dystrybutorom w głębi struktury.
Są takie struktury, w których istnieje bardzo dobra współpraca pomiędzy dystrybutorami. Najczęściej na ich czele stoi silny, charyzmatyczny lider. Jeśli nawet nie ma czasu dla każdej osoby, to zawsze znajdą się inni liderzy, z których pomocy można skorzystać. Zwykle nie bezpośrednio, ale na częstych szkoleniach organizowanych dla całej struktury. Na nich następuje wzajemna wymiana informacji i doświadczeń. W takich grupach najczęściej jest wiele materiałów szkoleniowych w formie papierowej lub elektronicznej. Jeszcze lepiej, gdy znajdują się w niej szkoleniowcy, trenerzy biznesu i rozwoju osobistego. Bywa, że grupa ma swoje forum internetowe, które ją scala. Dzięki temu rozwiązaniu przepływ informacji jest szybszy, a wpisywane posty tworzą, w każdej chwili dostępną, bazę wiedzy. W takich otwartych na współdziałanie grupach każdy dystrybutor z każdym innym swobodnie może porozmawiać o swoich trudnościach, znaleźć u nich wsparcie. Szkoleniowcy firm MLM zwracają uwagę, że za kilka lat większość nowych osób będzie pozyskiwana przez silne grupy liderskie. Nie ma się czemu dziwić. Są one bardzo atrakcyjne dla osób rozpoczynających karierę w marketingu sieciowym.
Jeżeli ktoś zarabia duże pieniądze, to zazwyczaj wynika to z jego szerokich kompetencji biznesowych. Po prostu umie to robić. Biznes rzadko prowadzi się w pojedynkę. Najczęściej wymaga umiejętności współpracy, komunikowania się z innymi. Jest więc spora szansa, że taka osoba będzie umiała przekazać swoją wiedzę i doświadczenie, wesprzeć nowego dystrybutora w budowie jego biznesu. Jak poznać osobę dużo zarabiającą? Wiele o tym mówi jej ubiór, dodatki do niego, posiadany samochód. Jednak najlepszym sposobem jest poproszenie jej o przedstawienie dokumentów pokazujących jej dochody. To może być drzewko na stronie firmy, przedstawiające strukturę lidera, jej wielkość oraz informacje o obrotach i naliczanej prowizji. Istotna jest relacja liczebności grupy do jej obrotów, wynikających z wielkości zakupów. Prowizja jest wypłacana właśnie od obrotu. Ważne jest, czy lider grupy potrafi spowodować, że jego dystrybutorzy kupują produkty, używają je, sprzedają w niewielkim wymiarze dla najbliższych i znajomych. Jeśli tak jest, kolejne poziomy w planie wynagrodzeń można osiągać mniejszą liczbą pozyskanych osób, czyli szybciej. Innym dokumentem potwierdzającym zarobki lidera jest jego wyciąg bankowy. Co prawda ludzie obawiają się zawiści i osądów na temat ich sytuacji materialnej, ale bardziej dotyczy to osób z poczuciem braku i mających wąskie horyzonty myślowe. Osoby przedsiębiorcze zwykle nie widzą w tym problemu. Czasami same wychodzą z taką inicjatywą, ponieważ wiedzą, że przedstawienie w wiarygodny sposób ich dużego wynagrodzenia, jest mocnym argumentem przemawiającym za współpracą właśnie z nimi.
Dla osób, które nie zamierzają działać za pośrednictwem Internetu, ważna jest lokalizacja, czyli gdzie mieszka lider i w jakich miejscowościach prowadzi szkolenia. Czasami dystrybutor gotowy jest przemieszczać się na znaczne odległości. Ale wiąże się to z potrzebną większą ilością czasu i co ważne dla nowej osoby, z większymi kosztami. Oczywiście, jeśli lider wyraża zgodę, można się umówić, że to on będzie przyjeżdżał do nowo pozyskanej osoby, przeprowadzając u niej np. spotkania. Jeśli lider ma dużą strukturę, to być może w jego miejscowości lub w pobliżu organizuje szkolenia, które może prowadzą też inne osoby z jego struktury. Każdy lubi się chwalić. Nie inaczej jest w przypadku liderów MLM. Warto mówić o swoich osiągnięciach, ale muszą mieć odzwierciedlenie w faktach. Jeżeli dystrybutor opowiada o swoich działaniach, warto sprawdzić, czy jest to spójne. Czy to co mówi, realizuje w praktyce. Jeśli nie, najlepiej poszukać innej osoby wprowadzającej. Niekiedy poszczególne grupy, niezależnie od firm, z którymi współpracują, wprowadzają własne programy motywacyjne. Dodatkowa zachęta do zwiększenia aktywności jest zawsze mile widziana. Nie jest to najważniejszy wyznacznik tego, czy warto współpracować z liderem z takiej grupy. Pokazuje jednak, że taka grupa jest aktywna.
Podsumowując, w wyborze lidera – osoby wprowadzającej, warto brać pod uwagę następujące aspekty: jego osiągnięcia w postaci wielkości grupy, obrotów, wynagrodzenia; spójność tego, co mówi, z tym, co robi; jego dostępność – miejsca spotkań i szkoleń; częstotliwość i ilość szkoleń; posiadanie przez grupę materiałów szkoleniowych, forum internetowego; istnienie w grupie współpracy i wymiany doświadczeń oraz wewnętrznych programów motywacyjnych. Nie warto decydować się na pierwszą lepszą osobę wprowadzającą. Jeżeli kandydat na dystrybutora otrzymuje ofertę rozpoczęcia współpracy z określonym liderem, to jeśli nawet jest nim znajomy, należy przemyśleć, czy jest on odpowiednią osobą, czy być może dobrze było by poszukać kogoś innego. Oczywiście, więzi przyjacielskie mają znacznie. Jednak przecież w MLM cały czas poznaje się nowych ludzi, którzy stają się przyjaciółmi.
Najprościej i najszybciej w Internecie. Wielu dystrybutorów ma swoje strony internetowe. Jednak dotyczy to przede wszystkim osób działających za pośrednictwem tego medium. Jest dużo bardzo dobrych liderów, mających znaczne osiągnięcia i wiedzę, którzy budują swój biznes tylko tradycyjnymi metodami. Często w ogóle nie są obecni w sieci. Nie mają własnych stron, kontana facebook-u. O nich można przeczytać w czasopismach firmowych. Przedstawiane są tam osiągnięcia liderów, ich awanse, zamieszczane są wywiady z nimi. Czasami publikowane są też na internetowych stronach firm. Bardzo dobrym źródłem informacji jest również portal Ranking MLM. W zakładce Rankingi/Managerowie przedstawione są sylwetki czołowych liderów. Z tymi osobami oraz innymi, nie ujętymi jeszcze w zestawieniu, przeprowadzane są wywiady, prezentowane na portalu. Można na nim pobrać kwartalnik Manager MLM w formacie pdf lub zamówić go w postaci papierowej. Tam również znajdują się wywiady, prezentowane są sylwetki wyróżniających się liderów i zamieszczane są ich artykuły.
Tomek Nawrot