„Ci ludzie nie muszą być skazani na wykluczenie społeczne. Mają swoje miejsce spotkań, gdzie mogą się integrować, wzajemnie wspierać, dzielić informacjami. Dzięki temu osoby niepełnosprawne i ich rodziny mogą korzystać z pomocy międzyludzkiej, udzielać jej sobie nawzajem. W tę współpracę świetnie wpisuje się idea marketingu wielopoziomowego, który wśród tych osób chcę propagować. MLM to dla nich wielka szansa” – mówi o swojej pracy społecznej Dorota Gudaniec.
Pod koniec września w Oławie uroczyście została rozpoczęta działalność Fundacji KROK PO KROKU. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele mediów oraz władz samorządu szczebla miejskiego, gminnego i powiatowego, którzy wykazali duże zainteresowanie i przychylność wobec tej inicjatywy. Fundacja jest bowiem partnerem wspomagającym ich w realizacji zadań społecznych. Z kolei ta nowo powstała organizacja może liczyć na pomoc samorządu. Praca zespołowa i współpraca stanowią główne wartości, którymi kieruje się Dorota Gudaniec w kierowaniu fundacją.
Drugiego dnia, w niedzielę, miał miejsce pierwszy rodzinny piknik fundacji KROK PO KROKU. Na parkingu, przed siedzibą, mieszkańcy Oławy mogli zapoznać się z jej działalnością. Był pokaz baniek mydlanych, malowanie twarzy, pokaz udzielania pierwszej pomocy. Ten ostatni okazał się być bardzo wartościowy ze względu na wiedzę, której posiadanie jest niezbędne w nagłych przypadkach. Była też okazja porozmawiania w kameralnych warunkach z lekarzami, co zwykle nie jest możliwe w przychodniach zdrowia. W trakcie pikniku zaprezentowane zostały zdjęcia wykonane niepełnosprawnym i ich rodzinom. „Osoby te zostały przedstawione w innym świetle niż zwykle – uśmiechnięte i szczęśliwe. Patrząc na te zdjęcia widzimy ludzi, którzy jak my, czują tak samo, równie jak my, mają swoje cele i marzenia. Tylko nieco odmienna jest forma ich egzystencji, narzucona przez niepełnosprawność” – opowiada Dorota Gudaniec.
Piknik został zorganizowany przez członków fundacji, rodziny osób niepełnosprawnych oraz przy pomocy innych życzliwych ludzi. Ogółem wzięło w nim udział około trzysta osób. Każdy coś wniósł od siebie, np. piekąc ciasta i torty. Zabawki dla dzieci ufundowała jedna z hurtowni.
Założycielem fundacji jest Dorota Gudaniec – wieloletnia liderka Herbalife. We współpracy z tą firmą osiągnęła duży sukces. Jednak urodzenie niepełnosprawnego dziecka uniemożliwiło jej kontynuowanie kariery. Jak mówi, miała wybór – albo siąść i płakać, aż państwo przyjdzie jej z pomocą, albo zacząć działać. MLM nauczył ją bycia aktywną. Dzięki tej szkole życia nie załamała się i w pełni podjęła wyzwanie, jakim jest opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem i jego rehabilitacja.
Pomaga nie tylko swojemu dziecku, ale także innym niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzinom. Osoby takie pomimo wielu uświadamiających akcji, zachęt dla pracodawców, są w praktyce wykluczone społecznie. Odnosi się to również do rynku pracy. Trudno im ją znaleźć, a jest dla nich furtką do świata. Taką szansę daje MLM. Dorota Gudaniec wiele osiągnęła w marketingu sieciowym i swoją wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie chce służyć niepełnosprawnym. Nie muszą już czekać, aż może wreszcie ktoś ich zatrudni. Dzięki braku inwestycji i innych barier, działanie w MLM mogą rozpocząć natychmiast. Dotyczy to oczywiście osób niepełnosprawnych nie umysłowo, ale ruchowo. Niektórzy mają możliwość przemieszczania się, pójścia na spotkanie rekrutacyjne, szkolenie. Inni nie mogą tego zrobić. Jednak dzięki wykorzystaniu Internetu oni także mają możliwość rozpoczęcia współpracy z wybraną firmą marketingu wielopoziomowego. To szansa dla nich oraz dla osób nimi się opiekujących. Dzięki temu mogą zostać przywróceni społeczeństwu. Ich talenty, umiejętności, zaangażowanie, mogą przynosić korzyści im samym oraz innym.
Dorota Gudaniec w ramach propagowania MLM-u wśród niepełnosprawnych będzie organizować pokazy i spotkania, na które zapraszani będą liderzy różnych firm. Chce w ten sposób edukować i informować o możliwościach stwarzanych przez MLM i poszczególne firmy.
Tomek Nawrot
tomek@tomeknawrot.com