/dokończenie tekstu z zerowego wydania kwartalnika Ranking MLM (chcesz przeczytać początek tekstu – kup gazetę lub zarejestruj się w portalu www.rankingmlm.com i pobierze bezpłatny pdf/
Przez wiele lat prowadziłem bardzo długie rozmowy telefoniczne. Nawet gdy już temat się skończył, to i tak dalej rozmawiałem. Zaobserwowałem, że nie jestem sam. Wielu początkujących menedżerów nie potrafi oderwać się od telefonu. Aby zwiększyć swoją wydajność, wystarczy wprowadzić dwa elementy: gdy robisz coś ważnego, nie odbieraj telefonów. Chyba że ten telefon jest jeszcze ważniejszy. Gdy chcesz załatwić sprawę telefonicznie, skup się na zadaniu i od razu przejdź do sedna. Gdy dzwoni twój telefon i chcesz szybko załatwić sprawę, odbierz go w tym stylu: „Witaj Dawidzie, w czym mogę ci pomóc?”. Twój rozmówca automatycznie będzie musiał przejść do sedna.
Wyeliminuj złodziei swojego czasu
W naszym życiu pojawia się wielu złodziei czasu. Są nimi nudne seriale telewizyjne, strony internetowe bez wartościowych treści, niechciani znajomi, którzy przychodzą, by pomarudzić o tym, że życie jest ciężkie. Co możesz w takiej sytuacji zrobić? Po prostu znajdź wszystkich złodziei twojego czasu i ich wyeliminuj. Jeżeli wyeliminujesz chociaż połowę, to zyskasz 50% straconego czasu!
Organizuj spotkania
Oczywiście nie namawiam do rezygnacji ze spotkań. Chodzi o to, abyś szanował swój czas. Nie musisz umawiać się z każdym, kto do ciebie dzwoni i prosi o spotkanie. Okazuje się, że 90% spraw możesz załatwić przez telefon lub internet. Ostatnio modnym sposobem na komunikację są wideokonferencje. Oszczędzają twój czas. Zauważcie, jak pracuje Jacek Dudzic, Ilona Piotrowska czy też Piotr Jabłoński. Dzięki nowym kanałom komunikacji mają więcej czasu na zarabianie pieniędzy. System wideokonferencji stosują duże korporacje. Oszczędzają miliony dolarów na podróżach. Prezesi spółek giełdowych organizują w ten sposób konferencje prasowe. Uczmy się od najlepszych.
Jeżeli organizujesz spotkanie, to się do niego przygotuj. Bywałem na wielu spotkaniach nieprzygotowanych. Nie ma nic gorszego niż poczucie straconego czasu. Dlatego zanim zorganizujesz spotkanie, odpowiedz sobie na pytanie: jakie ono ma cel? Cel musi być jasny dla wszystkich uczestników. Ułóż plan spotkania. W planie powinny znajdować się wszystkie tematy do omówienia, godzina rozpoczęcia oraz godzina zakończenia. Ramy czasowe pozwolą ci kontrolować twój czas. Ważne, żebyś plan spotkania wysłał wcześniej wszystkim uczestnikom.
Zarządzaj swoim czasem tak, jak zarządzałbyś swoimi pieniędzmi
Czasu i pieniędzy masz przeważnie zbyt mało, by trwonić jedno bądź drugie. Wyobraź sobie zatem taką sytuację. Chcesz zainwestować swoje pieniądze w akcje pewniej firmy. Bez zastanawiania się zostałeś szczęśliwym posiadaczem pakietu akcji spółki. Okazało się po czasie, że firma nie radzi sobie najlepiej i wartość twoich akcji dramatycznie spadła. Gdybyś wcześniej zastanowił się nad tą inwestycją, to dowiedziałbyś się, że firma nie miała szans na rozwój. Posiada produkt niedopasowany do rynku i czasów. Każdy wytrawny inwestor przed dokonaniem transakcji zadaje sobie pytania: Czy ta inwestycja ma sens? Czy da mi odpowiedni zysk? Inwestuj swój czas i pieniądze w ten sposób, aby dały ci odpowiedni zwrot. Dlatego cokolwiek robisz, zadaj sobie pytanie: Czy to, co robię, przybliży mnie do celu? Jeżeli odpowiedź brzmi: tak! To rób tak dalej!
Pamiętaj, że szanowanie swojego czasu jest szanowaniem samego siebie. Tylko ty możesz decydować, jak zainwestujesz swój czas. Tylko ty możesz decydować, z kim się spotkasz, a z kim nie. Tylko ty jesteś odpowiedzialny za swoje życie. Nie możesz winić innych za to, że nie starcza ci czasu. To, że wiele osób walczy o twój czas, nie znaczy, że możesz go poświęcać na wszystkie mało ważne sprawy. Przecież na starość nie będziesz się tłumaczył wnukom, że nie osiągnąłeś sukcesu, ponieważ nie miałeś na to czasu. Zainwestuj swój czas, jak najlepiej potrafisz, a efekty przyjdą szybciej, niż myślisz!
Jeżeli chcesz zgłębić swoją wiedzę na temat zarządzania czasem, polecam ci dwie fantastyczne książki:
- „Zarządzaj swoim CZASEM” , Pamele Dodd, Doug Sundheim
- „Przywództwo. Złote Zasady”, John C. Maxwell
Obie pozycje znajdziesz na www.klubbogatych.pl
Daniel Kubach