„Doświadczenie Carpentera z XVIII wieku pokazuje, że największe sukcesy możemy sobie… wymyślić!
Jego przykład jest prosty, stosowałem go wiele razy na szkoleniach. Układamy kartki papieru na podłodze – taką krótką ścieżkę z 3-3 kartek. Pytamy uczestnika czy po niej przejdzie. A on w śmiech!- no jakże- przecież krowa by przeszła”
Tak to oczywiste, gdyby zamiast z drogi z kartek była droga ze grubej blachy też każdy by przeszedł. Jednak gdyby tą drogę ustawiono 100 metrów nad ziemią?
„No właśnie, na takiej wysokości już nie. Fizycznie niby to samo, ale psychika nawali. Tak właśnie Carpentel tłumaczył, że umiejętności co prawda posiadamy, ale to, co sobie wyobrażamy, pozwala te umiejętności wykorzystać lub nie.
A wyobraźnia jest potężna. Tyle się mówi o „wizualizacji”, ale ciągle traktuje się ją bardziej jako „magię” niż psychologię czy nawet neurologię.
A to nieomal prawo fizyczne. Musi działać, to zwyczajnie zasady psychomotoryki:Myśl i słowo są w mózgu impulsem i nie ma znaczenia co je wywołuje.
1. Każda myśl często powtarzana staje się realna, bo istnieje w mózgu. Możesz coś przeżywać realnie, możesz tylko o tym czytać, oglądać film lub nawet śnić – w mózgu pojawia się fala elektromagnetyczna, pojawia się emocja.
2. Częste myślenie o jakiejś sprawie tworzy obraz tej sytuacji, a ten dąży do urzeczywistnienia się. Bo mózg mimowolnie szuka – jak to zrobić?
3 .Jeśli obraz (cel) realistyczny (spełnialny i zależny od Twoich działań), jego spełnienie zależy od intensywności i częstości myślenia.
4. Jeśli nie działa – są blokady (ja nie jestem taki np. ja nie kłamię) albo konstrukcja celu jest „nieproaktywna” (chcę wygrać w totka).” – cel nie zależy od nas.
Ćwicz się mentalnie. Dla umysłu nie istnieje różnica między wyobraźnią a prawdą. Jeśli coś sobie wyobrażasz twój umysł myśli że to robisz. A co jest łatwiej zrobić coś co robisz pierwszy raz czy coś co już kiedyś zrobiłeś. Dlatego dla umysłu „niemożliwe” stanie się „zupełnie oczywiste” jeśli tylko pokażesz swojemu umysłowi, że umie to zrobić.
Maria Tarczyńska
Post inspirowany książką “Psychologia Zmiany” Marek Skała.