Powszechnym zjawiskiem jest płatność kartą kredytową, zarówno w sklepie, czy przez Internet. Ale czy to na pewno jest bezpieczne?
Do posłużenia się kartą wystarczy znać dane, które są uwypuklone na karcie na przedniej stronie oraz 3 ostatnie cyfry z drugiej strony karty. Osoby wyspecjalizowane w wykradaniu danych z karty, są w stanie zapamiętać jej numer. Przykładowo, gdy stoimy w kolejce do kasy i zbyt wcześnie wyjmiemy kartę, możemy narazić się na niebezpieczeństwo. Dodatkowo karty w zależności od banku, mają pewne elementy stałe – jeśli złodziej po wizerunku karty rozpozna bank i rodzaj karty, nie musi już zapamiętywać całego numeru.
Ponadto większość terminali w przypadku karty kredytowej, daje możliwość wyboru autoryzacji z pinem, czy z podpisem – jeśli karta zniknie z pola widzenia sprzedawca może jej użyć raz z autoryzacją na podpis, a później podać nam 2 raz z autoryzacją na pin – myślimy, ze zapłaciliśmy raz, a tak naprawdę były to dwa razy. Ostatnio głośna była historia mężczyzny, który za pizzę zapłacił 1400 zł, bardzo możliwe, że sprzedawczyni skopiowała dane karty kredytowej.
Zazwyczaj scenariusz jest taki, ze gdy chcemy zapłacić kartą płaską (bezużyteczną dla złodzieja) wówczas obsługa takiej restauracji mówi, że nie jest to możliwe i prosi o kartę kredytowa. Bierze ja na zaplecze i albo spisuje numery, albo autoryzuje dwukrotnie.
Dobra Rada:
Gdy płacisz kartą w sklepie nie spuszczaj jej z oczu – wówczas nic się nie wydarzy. Należy pamiętać, że aby zapłacić kartą trzeba mieć dane z obu jej stron, wiec należy trzymać ją tak, aby była widoczna jedna strona.
Koniecznie trzeba sprawdzać stale wyciągi. Ustawowo jesteśmy ubezpieczeni od nieuprawnionego użycia naszej karty. Im wcześniej to zgłosimy, tym łatwiej i szybciej odzyskamy pieniądze. Ubezpieczenie jednak działa dopiero powyżej kwoty 150 EUR, wiec należy wybierać banki, które na własna rękę ubezpieczają Cie poniżej tej kwoty.
W przypadku płatności kartą kredytową również istnieje pewne zagrożenie, utraty naszych danych. Należy pamiętać aby zawsze płacić za pośrednictwem serwisów płatniczych, typu PayPal. Najbezpieczniejszym jednak rozwiązaniem jest stosowanie kart przedpłaconych, na które kwota potrzebna do zapłaty za jakiś produkt jest przelewana bezpośrednio przed przelewem, po przelewie karta jest bez środków, więc nie ma ryzyka, że nasze pieniądze zaginą w niewyjaśnionych okolicznościach.
Źródło: PayPal