Lokaty bankowe są jedną z najstarszych i zarazem najbardziej popularnych form oszczędzania. Na co zwrócić największą uwagę otwierając lokatę w banku? O tym poniżej.
W trudnych czasach kryzysu finansowego lokaty bankowe wydają się być jednym z najbezpieczniejszych sposobów na lokowanie swoich nadwyżek finansowych. Banki zasypują nas dziesiątkami ofert. Jak spośród nich wybrać tą najlepszą? Na co zwrócić szczególną uwagę tworząc swój prywatny ranking lokat bankowych?
LOKATY BANKOWE: OPROCENTOWANIE
Jeszcze kilka lat temu oferty oprocentowania na poziomie 8-9% nie były niczym nadzwyczajnym. Niestety, obecnie razem z kryzysem na rynkach finansowych nadeszły ciężkie czasy dla ludzi oszczędzających na lokatach i dziś oprocentowanie lokat bankowych oferowanych przez największe polskie banki waha się w granicach 4-5%.
LOKATY BANKOWE: KAPITALIZACJA
Czyli częstotliwość, z jaką bank dolicza należne odsetki do kwoty bazowej naszej lokaty. W następnym okresie wielkość odsetek obliczana jest już od kwoty powiększonej o odsetki wypracowane dotychczas. Obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem jest kapitalizacja dzienna.
LOKATY BANKOWE: PODATEK BELKI
Banki coraz częściej wprowadzają na rynek tzw. lokaty bez Belki, w których dzięki zastosowaniu mechanizmu kapitalizacji dziennej możliwe jest uniknięcie potrącania podatku Belki. Depozyt taki musi spełniać określone warunki, aby wyliczona kwota należnego podatku była mniejsza niż 0,49 zł.
OKRES LOKOWANIA
Krótki okres lokowania pozwala na reagowanie stosunkowo szybko na pojawienie się ofert lokat z bardziej korzystnym oprocentowaniem. Z kolei oferowane przez banki oprocentowanie depozytów długoterminowych jest z reguły korzystniejsze.
LOKATY BANKOWE: ŁATWOŚĆ ZAŁOŻENIA
Obecnie coraz bardziej popularne stają się lokaty internetowe. Proces ich założenia w całości przebiega bez potrzeby udawania się do placówki bankowej. Takie rozwiązanie stosowane jest głównie w przypadku depozytów o krótszym okresie lokowania np. lokat jednodniowych
GWIAZDKI
Zawierając umowę z bankiem zachęcamy do dogłębnego zapoznania się z jej warunkami. Jednym z punktów, którego banki szczególnie nie lubią eksponować w materiałach marketingowych jest kwota odsetek, którą dostaniemy w przypadku zerwania lokaty przed terminem.
Jarosław Jaras