Tworzenie firmy MLM, budowanie sprawnie działających struktur, unikanie błędów oraz korzystanie z możliwości, jakie daje polskie i europejskie prawo, to główne wątki wykładu specjalnego, jaki zorganizowano w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.
Udział w zajęciach wzięli słuchacze podyplomowych studiów dedykowanych przedsiębiorcom działającym w marketingu sieciowym, które są dostępne właśnie na tej uczelni.
Nic nie zastąpi praktycznych umiejętności i doświadczenia w prowadzeniu biznesu. Z tego założenia wyszli organizatorzy wykładu specjalnego na temat tworzenia firm w systemie MLM, który odbył się w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Uczestnicy zajęć – studenci podyplomowego kierunku poświęconego network marketingowi – mogli wysłuchać cennych uwag o skutecznym tworzeniu i rozwijaniu biznesu. Swoją wiedzą, informacjami i sugestiami podzielił się działający z sukcesem od kilkunastu lat na europejskim rynku, doświadczony, wrocławski przedsiębiorca – Daniel Kubach. Podczas swojego wykładu mówił przede wszystkim o zasadach tworzenia firm. Przedstawiając różne modele biznesowe, wykazywał plusy i minusy każdego z nich.
Odrębną kwestią poruszoną podczas spotkania była znajomość polskiego i europejskiego prawa handlowego, którego umiejętne stosowanie może przynieść początkującym biznesmenom liczne korzyści. Uczestnicy wykładu poznali między innymi szczegóły teorii błękitnego oceanu, dowiedzieli się też, jak przygotować się do otwarcia nowego biznesu, by na samym początku nie ponieść porażki. Odnosząc się do własnych doświadczeń, Daniel Kubach zwrócił słuchaczom uwagę na to, że analiza rynku, na który nowa firma chce wejść, oszacowanie własnych szans na nim, przygotowanie strategii marketingowej i wreszcie skuteczna realizacja procesu sprzedaży, to podstawy, na których można zbudować sukces i osiągnąć stabilizację finansową.
Ważnym punktem wystąpienia była przestroga przed zachłyśnięciem się pierwszymi, dużymi sukcesami. – Kiedy w wieku 25 lat zarobiłem swój pierwszy milion, wydawało mi się, że jestem najmądrzejszy na świecie i że nikt mnie już niczego nie nauczy – stwierdził podczas wykładu Daniel Kubach – niestety wcześniej dwukrotnie zbankrutowałem – dodał z uśmiechem, wzbudzając spore zdziwienie wśród studentów. Kolejną rzeczą, która zaskoczyła słuchaczy była wiadomość, że w obecnych czasach inwestycja w nową firmę powinna się zwrócić maksymalnie do roku, by można ją było uznać za dobry interes. Kiedyś okres zwrotu inwestycji szacowano na co najmniej 3 do 5 lat. Tę dość radykalną zmianę Daniel Kubach tłumaczył chaosem, jaki od pewnego czasu panuje na światowych rynkach i wynikającą z niego potrzebą bardziej dynamicznego niż kiedyś pomnażania kapitału.
Wielkim zainteresowaniem zebranych w sali wykładowej WSB adeptów biznesu MLM cieszyła się część wykładu poświęcona kwestii: skąd wziąć środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Autor wystąpienia omówił sześć podstawowych źródeł: własne oszczędności, środki wspólników, kapitał od inwestora strategicznego lub inwestora finansowego, dotacje unijne i kapitał pochodzący od aniołów biznesu.
Kolejnym krokiem na drodze do rozwoju firmy jest pozyskiwanie środków na rozwój już istniejącego i z powodzeniem funkcjonującego przedsiębiorstwa. Na to pozwalają fundusze, których trzy rodzaje słuchacze WSB poznali w trakcie wykładu. Były to: seed capital, venture capital, private equity. Daniel Kubach omówił także kwestię związaną z pozyskiwaniem kapitału z giełdy papierów wartościowych, zarówno w odniesieniu do parkietu podstawowego, jak i New Connect. Innymi interesującymi wątkami wykładu były etyka w biznesie, ład korporacyjny, plany marketingowe, zwane też planami kariery, a także to, w jakim celu i z jaką myślą firma jest tworzona. Słuchacze dowiedzieli się, że inną strategię należy obrać, planując sprzedaż firmy po kilku latach, a zupełnie inną, jeśli firma ma być przekazana następnym pokoleniom w obrębie jednej rodziny. Głównym celem spotkania w Wyższej Szkole Bankowej było umożliwienie studentom wysłuchania wystąpienia oraz bezpośredniej rozmowy z doświadczonym praktykiem biznesu, który zna się na rzeczy, wie jakie pułapki i przeszkody czekają każdego przedsiębiorcę i potrafi doradzić jak się zachować w kryzysowych sytuacjach. – Jestem pod ogromnym wrażeniem tego wykładu, podoba mi się bezpośrednia forma przekazu, jaką zastosował pan Daniel Kubach. Na pewno wiele uwag i sugestii, które sobie zanotowałam, wykorzystam w swojej własnej działalności biznesowej – powiedziała po wykładzie jedna z uczestniczek, studentka WSB, Monika Woźniak.Zaplanowane na 2,5 godziny spotkanie trwało blisko pięć godzin.
Po części oficjalnej studenci zadawali liczne pytania, wykorzystując możliwość bezpośredniej rozmowy z kimś, kto już udowodnił, że w biznesie radzi sobie doskonale i kto chce swoją wiedzą i doświadczeniem podzielić się z innymi. – Ja jestem na początku swojej drogi do pierwszego miliona i wiedza, którą tu pozyskałem, na pewno mi się przyda. Szczególnie zadowolony jestem z informacji na temat budowy i utrzymywania struktury w systemie MLM – stwierdził inny uczestnik wykładu, Dominik Skoczek. Uczestnicy spotkania otrzymali od prowadzącego zajęcia dane kontaktowe i będą mogli – jeśli zajdzie taka potrzeba – konsultować indywidualnie swoje przypadki, korzystając z fachowych porad i cennych sugestii na bieżąco. To dodatkowy walor studiowania na nowym kierunku studiów podyplomowych poświęconym network marketingowi, które – jako jedyna w Polsce – oferuje Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu.
Marek Łuszczki