W ostatnim artykule opublikowanym na moim blogu pokazałem tobie, jak zaplanować kolejne 10 lat twojego życia. Najwyższa pora, bym zdradził ci kolejne kroki prowadzące do sukcesu.
Niech każde zadanie będzie w pozytywnym znaczeniu. Wyrażaj swoje myśli na plus. „Zrobię to dobrze” jest znacznie lepsze niż „Nie zrobię tego błędu”. Ludzka podświadomość nie rozumie słowa “NIE” – jeżeli chcesz siebie zmotywować formułuj tylko i wyłącznie zdania motywujące o pozytywnej treści, w przeciwnym razie osiągniesz skutek odwrotny od zamierzonego.
Specyficzność. Ustal dokładne daty i liczby, tak aby mierzyć postęp. Dzięki będzie wiadomo czy osiągnąto cel oraz będzie się można cieszyć z codziennych postępów.
Ustal priorytety. Kiedy ma się kilka celów każdemu z nich nadaj priorytet. Dzięki temu unikniesz przytłoczenia, kiedy masz ich dużo. Ponadto skierujesz uwagę na najważniejsze z nich.
Zapisz w fizycznej formie. Skrystalizujesz swoje idee i nadasz im moc.
Niech cele, nad którymi pracujesz będą dostatecznie małe – dzięki temu będziesz w stanie je osiągnąć. Jeżeli zadanie jest zbyt duże, możesz odnieść wrażenie, że nic się nie zmienia, że nie przybliżasz się do jego ukończenia. Ustalanie małych celów stwarza więcej możliwości do nagradzania.
Zajmij się dziedzinami, na które masz realny wpływ. To musi być strasznie deprymujące, by przegrać z powodów będących poza Twoją kontrolą. W przypadku biznesu przykładem może być niespodziewana polityka rządu. W sporcie będzie to na przykład zła pogoda, złe sędziowanie, kontuzja lub po prostu pech. Jeżeli ustalisz cele zależne od Ciebie, będziesz mieć kontrolę i satysfakcję.
Bądź realistą – to ważne by ustalić cele będące w zasięgu. Cała masa ludzi oczekuje od Ciebie niestworzonych rzeczy. Będą to robić z powodu ignorancji, pragnień lub ambicji. Możliwe jest także, że Twoje zamierzenia okażą się zbyt trudne z powodu niedocenienia przeszkód, czy też niezrozumienia jak wiele umiejętności do tego potrzeba.
Osiąganie celów
Kiedy już osiągniesz cel daj sobie czas na świętowanie i satysfakcje. Zobacz implikacje i obserwuj swój postęp na drodze do innych celów. Jeżeli to było coś dużego – należy się nagroda, która zbuduje pewność siebie, której tak bardzo potrzebujesz.
Posiadając już doświadczenie w osiąganiu celów zrewiduj resztę swoich planów. Jeżeli było zbyt łatwo – niech następnym razem będzie trudno i vice versa – jeżeli było za trudno niech tym razem będzie odrobinę prościej. Jeżeli wiesz coś, co przyczyni się do zmiany innych celów: zrób to. Jeżeli okazało się, że brakuje Tobie pewnych umiejętności: zastanów się czy nie warto nad tym popracować.
Porażka nie oznacza niczego złego, tak długo jak doświadczenie przynosi Tobie korzyść. Niech będzie to nauczka na przyszłość. Pamiętaj też, że cele się z czasem się zmieniają. Przeglądaj je regularnie by odzwierciedlić wzrost Twojej wiedzy oraz doświadczenia. Tak samo jeżeli cel przestał być ciekawy czy atrakcyjny – warto wtedy sobie odpuścić.
Przykład
Jako postanowienie noworoczne Adam stwierdził, że zastanowi się, co zrobić ze swoim życiem. Jego życiowe plany są następujące:
Kariera: Dyrektor operacyjny wydawnictwa, w którym pracuje
Sztuka: Pracować nad ilustracjami. W końcu otworzę galerię w centrum miasta.
Sportowe: Przebiegnę maraton.
Następnie Adam rozpisuje każdy z celów na mniejsze, bardziej osiągalne. Przyjrzyjmy się więc jakie kroki wiążą się z zostaniem dyrektorem wydawnictwa.
5 lat: redaktor naczelny miesięcznika
1 rok: pracować przy projektach, którymi dowodzi aktualny naczelny
6 miesięcy: wrócić do szkoły i skończyć dyplom z dziennikarstwa
1 miesiąc: porozmawiać z dziennikarzami by określić, jakich umiejętności potrzebuje
1 tydzień: umówić się na spotkanie
Jak widzicie rozbijanie celów na mniejsze, bardziej osiągalne, czyni zadanie znacznie łatwiejszym, a efekty stają natychmiast zauważalne!
Rafał Kaczmarek