Czasami można usłyszeć takie pytanie. Często chcielibyśmy sami je zadać, ale powstrzymujemy się z obawy przed reakcją osoby, do której miało by być skierowane. Nierzadko bowiem ludzie reagują na nie w sposób gwałtowny i nieprzyjemny. Z czego to wynika? Z lęku.
Kryje się on zawsze pod każdą negatywną emocją. Co on ma wspólnego z pieniędzmi? Wystarczy zwrócić uwagę na to ile ich mamy, czy łatwo bądź z trudem je zdobywamy i czy zależy nam na nich. To jaką rolę i znaczenie w naszym życiu posiadają, sprawia, że tyle emocji w związku z nimi pojawia się w naszym życiu.
Bo może ich zabraknąć
To podstawowa obawa dotycząca pieniędzy, która wywołuje najwięcej nieprzyjemnych odczuć. Jeśli na czymś nam zależy, zaczynamy o to walczyć i bronić się, gdy coś stanie nam na drodze do osiągnięcia tego. Pytania: „Ile zarabiasz?”, często obawiają się pracodawcy, gdy pracownicy podpytują się innych o to ile zarabiają. Bo może mają więcej i będą domagać się takiej samej pensji. Po części obawy dyrektorów, właścicieli firm są uzasadnione, bowiem różnice w wynagrodzeniach mogą powodować zazdrość i zawiść, które negatywnie przekładają się na atmosferę w firmie.
Jak to jest w MLM-ie? Jesteśmy przedsiębiorcami, nie mamy umów o pracę, ani stałej pensji. Jednak emocje związane z informacją o zarobkach innych, czy też mówieniu o własnych, pozostają. Widać to w wypowiedziach użytkowników forum. Dla jednych, gdy ktoś pokazuje wydruk stanu konta, to informacja, że z taką osobą warto współpracować, ponieważ swoimi efektami pracy pokazuje, iż jest skuteczna. Dla innych będzie to ktoś, kto wywyższa się i dla którego znaczenie mają tylko pieniądze.
Co myślisz o bogatych?
„Pierwszy milion ukradli”, „Wyzyskują pracowników”, „Wzbogacili się na nielegalnym handlu”. Często można usłyszeć takie stwierdzenia. Niewątpliwie takie przypadki się zdarzają. Jednak nie jest to regułą. Pomimo tego, zdaniem niektórych, to codzienność. Takie nastawienie świadczy o skupianiu się na negatywach i poczuciu braku, które wynika z tego, iż rzekomo uczciwie nie można się dorobić.
„Bogaci podziwiają innych bogatych. Biedni nie cierpią bogatych” – to cytat z książki T. Harv Ekera „Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie!”. Jeśli ktoś źle myśli o bogatych, to nieświadomie bogactwo od siebie odpycha. Często ludzie negatywnie komentują informacje pojawiające się w mediach o wysokich wynagrodzeniach dyrektorów, prezesów. Moim zdaniem warto życzyć każdemu dużych zarobków. Zwłaszcza, gdy powiązane są z efektami pracy.
Czy pieniądze są dobre?
Czy dają szczęście? Z cała pewnością nie dają tym, którzy ich nie mają. Osoby majętne doświadczają wygody, komfortu, łatwości w zaspokajaniu potrzeb materialnych. Nie muszą martwić się o to skąd wziąć pieniądze na zaspokojenie najważniejszych potrzeb. Jeśli ktoś ma dochód pasywny, posiada również wolność — nie musi poświęcać swego czasu na pracę, kosztem rodziny i swoich zainteresowań. Pieniądze dają wyższy poziom życia i mogą przyczynić się do osiągnięcia szczęścia. Jak zostaną wykorzystane i czy przyniosą szczęście lub nieszczęście, zależy głównie od osoby, która nimi dysponuje. W tym kontekście pieniądze na pewno są dobre. Dobrze jest słyszeć, że ktoś ma ich dużo. Z tego powodu warto pytać, ile kto zarabia i w odpowiedzi mówić o sukcesach finansowych.
Tomek Nawrot
tomek@tomeknawrot.com
Ostatnie artyukuły tego autora:
DLACZEGO LUDZIE ROZPOCZYNAJĄ MLM?
ŁATWIEJSZY BIZNES TRADYCYJNY, ETAT CZY MLM?